Eleverna i Räddningstjänst drillas i Spineboard, del 1

2018-03-18 - Kjell Eriksson

Fallolyckor. Bilkollisioner. Hur gör man för att rädda när det händer?

I fredags övade våra elever Räddningstjänst med Spineboard. Spineboard används för att lyfta personer som har en misstänkt hals- och ryggradsskada för vidare transport från olycksplats till en akutmottagning där patienten sedan kan åtgärdas. Livsviktigt att kunna i olyckssituationer. Vår lärare Tomas Nehrer har lång erfarenhet av räddningsarbete och eleverna lyssnar gärna.

Eleverna i Räddningstjänst drillas i SpineboardEleverna på Citygymnasiet kan välja profilen Räddningstjänst i alla våra 8 program.

Är du redo att se världen?

Här gör du enklast din ansökan till Västerås Citygymnasium. Skriv ut, fyll i, skicka in och du är på väg.
Varmt välkommen med din ansökan - vi ser fram emot att träffa dig!